ADAPTIL (DAP) Spray 60 ml

[<< Forrige] Produkt 7/10 [Næste >>]
 
259,00 DKK
inkl. moms
Antal
ADAPTIL (DAP) Spray 60 ml
Klik for større billede

ADAPTIL Spray 60 ml

Anvendelsesområde:
ADAPTIL kan anvendes for at kontrollere og forebygge at hvalpen eller den voksne hund bliver ræd, eller urolig.

Produkterne kan afhjælpe:

• Uro og angst udendørs
• Tilvænning til nye miljøer / nyt hjem
• Problemer med at finde hvile
• Angst for lyde og fyrværkeri (typisk nytårs angst)
• Transportproblemer
• Under hvalpens socialiseringsperiode
• Hvalpetræning / hundeskole
• Angst ved dyrlægebesøg

ADAPTIL (Dog Appeasing Pheromone) ligner tævens naturligt beroligende feromon, og virker ved at fjerne eller forebygge frygt eller stressrelaterede reaktioner hos hvalpe og voksne hunde. De stressrelaterede reaktioner ses typisk som ødelæggelsestrang, gøen, urenlighed i huset og problemer med at være alene hjemme.  

Feromon er en duftsubstans, som alle dagdyr udsondrer for at kommunikere ordløst med sine artsfæller. Ved at afgive en vis mænde feromon, påvirker individet adfærden hos et andet individ af samme art. Feromoner skal ikke forveksles med hormoner, hvilket er stoffer der produceres inden i kroppen af et organ eller i vævet, og som efter transport via blod eller lymfe til et andet organ udløser en specifik reaktion.

Alle dagaktive dyr afgiver et feromon, på engelsk kaldet ”appeasing pheromone” (på dansk 'beroligende feromon'), hvilket formidler en følelse af tryghed hos afkommet. Hundens ADAPTIL feromon udsondres af tæven, og giver tryghed hos hvalpene. ADAPTIL feromon påvirker hvalpene så de tør undersøge deres omgivelser, og indøver en grundtryghed i at møde nye og fremmede ting og situationer. Studier viser at også voksne hunde beroliges af feromonet DAP

Brugsanvisning:

Ca. 15 min. inden hunden introduceres til et nyt miljø (bil, bur, hundepension), sprayes med 8-10 pumpeslag. DAP effekten varer fra 1,5 til 2 timer. Behandlingen kan gentages, når effekten er aftaget. DAP må ikke sprayes direkte på hunden.

Hundens feromoner er artsspecifikke, og har ingen effekt på andre dyrearter end hund. D.A.P er ikke et lægemiddel. Ved mistanke om sygdom, kontakt da din dyrlæge.

Der er flere produkter indenfor ADAPTIL serien:

ADAPTIL. Diffusor til stikkontakt Anbefales til alene hjemme problemer, og angst i specifikke rum
ADAPTIL Spray Anbefales til køresyge hvor det sprayes på et tæppe i bilen. Også godt til hundekurven. Kan sprayes på et tørklæde og der hænges om halsen på hunden
ADAPTIL Halsbånd Tages udaf blisterpakningen og virker så i ca. 4 uger, hvor det sidder konstant på hunden. Godt til generel angst og usikkerhed. Kan også anvendes udendørs

Ved at kombinere de forskellige produkter opnåes bedst muligt resultat. For optimal effekt bør produktet anvendes i forbindelse med anden adfærdsbehandling.

 [274882] 
Læs el. skriv anmeldelser: 1
 Læs anmeldelser
Udskriv produktark

 
 
Vi anbefaler også:
 
 
ADAPTIL (DAP) diffusor m/flaske 48ml til hund
ADAPTIL (DAP) diffusor m/flaske 48ml til hund
315,00 DKK
inkl. moms
 

 
ADAPTIL (DAP) REFILL til diffusor 48ml til hund
ADAPTIL (DAP) REFILL til diffusor 48ml til hund
189,00 DKK
inkl. moms
 

 
 
     
 
Andre Hunde købte også disse produkter
ADAPTIL (DAP) halsbånd til hund
ADAPTIL (DAP) halsbånd til hund
289,00 DKK
inkl. moms
SE VAREN
Wanpy Chicken Jerky
Wanpy Chicken Jerky
49,00 DKK
inkl. moms
SE VAREN
Tilbud
1stk GRATIS RULLE HUNDEPOSER pr. 100 kr du køber for
1stk GRATIS RULLE HUNDEPOSER pr. 100 kr du køber for
0,00 DKK
14,00 DKK
inkl. moms
SE VAREN
Tilbud
Thundershirt *Danmarks nyhed*
Thundershirt *Danmarks nyhed*
369,00 DKK
389,00 DKK
inkl. moms
SE VAREN
Tilbud
Applaws 100g SMAGSPRØVE
Applaws 100g SMAGSPRØVE
0,00 DKK
5,00 DKK
inkl. moms
 LÆG I KURV SE VAREN